European Orienteering Championships 2016 and World Cup 2016 Round 2, Middle qualification

Name European Orienteering Championships 2016 and World Cup 2016 Round 2, Middle qualification
Date26/05/2016
InfoRace information in Eventor
Rule WRE_OTHER, min & max points for winner:800-1400
-

Women

RankName ResultPointsWCup
1 Judith Wyder  SUI 23:27.0 1240
2 Julia Gross  SUI 23:51.0 1212
3 Emma Johansson  SWE 24:01.0 1200
4 Amelie Chataing  FRA 24:25.0 1172
5 Vendula Horcickova  CZE 24:32.0 1163
6 Marika Teini  FIN 24:34.0 1161
7 Denisa Kosova  CZE 24:54.0 1137
8 Jessica Tullie  GBR 25:11.0 1117
9 Ida Marie Naess Bjoergul  NOR 25:24.0 1102
10 Ida Bobach  DEN 25:25.0 1100
11 Sara Hagstrom  SWE 25:46.0 1075
12 Carlotta Scalet  ITA 26:01.0 1058
13 Lea Vercellotti  FRA 26:30.0 1023
14 Merja Rantanen  FIN 26:39.0 1012
15 Sandra Grosberga  LAT 27:23.0 960
16 Hanna Wisniewska  POL 27:27.0 956
17 Laura Ramstein  AUT 28:02.0 914
18 Ingjerd Myhre  NOR 28:21.0 891
19 Kirsten Strain  GBR 28:26.0 886
20 Arntraut Goetsch  GER 28:36.0 874
21 Antoniya Grigorova  BUL 29:00.0 845
22 Tekle Emilija Gvildyte  LTU 29:17.0 825
23 Natalia Efimova  RUS 29:19.0 823
24 Nadezhda Orlova  RUS 30:01.0 773
25 Olena Pitirimova  UKR 30:08.0 764
26 Laura Joonas  EST 30:38.0 729
27 Sandra Pauzaite  LTU 31:25.0 673
28 Sigrid Ruul  EST 31:34.0 662
29 Greti Pentek  HUN 32:08.0 622
30 Regina Kelly  IRL 43:59.0 10

Men

RankName ResultPointsWCup
1 Matthias Kyburz  SUI 28:08.0 1294
2 Albin Ridefelt  SWE 28:41.0 1265
3 Jan Petrzela  CZE 29:34.0 1219
4 Peter Oberg  SWE 29:40.0 1214
5 Edgars Bertuks  LAT 29:47.0 1208
6 Andrey Khramov  RUS 30:05.0 1192
7 Florian Howald  SUI 30:10.0 1188
8 Tue Lassen  DEN 30:35.0 1166
9 Roberto Dallavalle  ITA 30:40.0 1162
10 Jan Sedivy  CZE 30:59.0 1145
11 Bartosz Pawlak  POL 31:05.0 1140
12 Robert Merl  AUT 31:07.0 1138
13 Bjarne Friedrichs  GER 31:18.0 1128
14 Arturs Paulins  LAT 31:29.0 1119
15 Nicolas Rio  FRA 31:30.0 1118
16 Magne Daehli  NOR 31:56.0 1095
17 Kiril Nikolov  BUL 32:04.0 1088
18 Olli Ojanaho  FIN 32:38.0 1059
19 Eduardo Gil Marcos  ESP 32:53.0 1045
20 Jo Forseth Indgaard  NOR 33:05.0 1035
21 Michal Krajcik  SVK 33:12.0 1029
22 Marten B Bostrom  FIN 33:15.0 1026
23 Tonis Laugesaar  EST 33:21.0 1021
24 Matthias Reiner  AUT 33:25.0 1018
25 Benjamin Anciaux  BEL 33:41.0 1004
26 Mate Baumholczer  HUN 33:53.0 993
27 Ralph Street  GBR 34:00.0 987
28 Donatas Stulgys  LTU 34:05.0 983
29 Theo Fleurent  FRA 34:17.0 972
30 Ionut Zinca  ROU 34:31.0 960
31 Denys Shcherbakov  UKR 34:35.0 956
32 Lauri Sild  EST 34:48.0 945
33 Martynas Tirlikas  LTU 35:03.0 932
34 Nitsan Yasur  ISR 35:15.0 921
35 Vladislav Malyshev  RUS 36:08.0 875
36 Ross Morrison  NZL 36:10.0 873
37 Tomas Musinsky  SVK 36:28.0 858
38 Christoph Prunsche  GER 37:37.0 798
39 Jonathan Crickmore  GBR 37:41.0 794
40 VitaliI Hychko  UKR 38:09.0 770
41 Pedro Nogueira  POR 41:49.0 578
42 Cillin Corbett  IRL 50:29.0 124