World Orienteering Championships

Event World Orienteering Championships
Date11/07/2013
InfoRace information in Eventor
Rule WRE_OTHER, min & max points for winner:800-1400
-

Women

RankName ResultPointsWCup
1 Tove Alexandersson  SWE 28:26 1244
2 Ida Bobach  DEN 28:43 1231
3 Mari Fasting  NOR 29:40 1188
4 Venla Harju  FIN 29:50 1181
5 Tatyana Riabkina  RUS 31:36 1101
6 Amelie Chataing  FRA 33:52 999
7 Sara Luescher  SUI 33:55 997
8 Vanessa Round  AUS 34:21 978
9 Vendula Haldin  CZE 35:25 930
10 Michela Guizzardi  ITA 40:40 693
11 Louise Oram  CAN 41:00 678
12 Annabel Valledor Fernandez  ESP 42:45 600
13 Tessa Strain  GBR 43:58 545
14 Anu Akerman  EST 46:48 417
15 Hinako Inage  JPN 47:19 394
16 Maria Pabich  POL 48:08 357
17 Kate Morrison  NZL 48:29 342
18 Sieglinde Kundisch  GER 48:50 326
19 Hannah Culberg  USA 48:52 324
20 Anna Nilsson Simkovics  AUT 52:06 179
21 Olga Sluta  UKR 58:52 10
22 Mingyue Zhu  CHN 59:00 10
23 Olivia Baxter  IRL 61:01 10
24 Miek Fabre  BEL 64:45 10
25 Anastasia Kruglenya  BLR 68:03 10
Yanina Mashkova  AZE NC
Kristina Trimake  LTU NC
Wing Hay Yu  HKG NC

Men

RankName ResultPointsWCup
1 Matthias Kyburz  SUI 26:56 1340
2 Hannu Airila  FIN 27:42 1288
3 Carl Godager Kaas  NOR 27:44 1285
4 Edgars Bertuks  LAT 27:48 1281
5 Oleksandr Kratov  UKR 28:21 1243
6 Alexey Bortnik  RUS 29:20 1176
7 Gustav Bergman  SWE 29:32 1162
8 Martins Sirmais  LAT 29:47 1145
9 Rasmus Thrane Hansen  DEN 29:50 1142
10 Mark Nixon  GBR 30:04 1126
11 Pavel Gvozdev  ISR 30:55 1068
12 Tiago Aires  POR 31:13 1047
13 Mikhail Mamleev  ITA 31:19 1041
14 Olle Karner  EST 31:29 1029
15 Simon Uppill  AUS 31:34 1023
16 Wojciech Kowalski  POL 31:37 1020
17 Nicolas Simonin  IRL 31:43 1013
18 Aleksei Alekseyonok  BLR 31:49 1006
19 Lucas Basset  FRA 31:55 1000
20 Bjarne Friedrichs  GER 32:53 934
21 Jan Sedivy  CZE 33:26 896
22 Mate Kerenyi  HUN 35:09 779
23 Helmut Gremmel  AUT 35:17 770
24 Eric Bone  USA 36:54 659
25 Antonio Martinez Perez  ESP 37:24 625
26 Liutauras Bilevicius  LTU 38:21 560
27 Xiyuan Liang  CHN 43:28 211
28 Nicholas Mulder  RSA 43:42 195
29 Ivan Fomiciov  MDA 43:53 182
30 Serghei Logvin  CAN 46:34 10
31 Vladimir Atanasov  BUL 46:51 10
32 Tane Cambridge  NZL 48:18 10
33 KyongSa Ri  PRK 51:19 10
34 Tsz Wai Yu  HKG 55:33 10