Orienteering World Cup Round 1 , Long

Name Orienteering World Cup Round 1 , Long
Date28/05/2017
InfoRace information in Eventor
Rule WCUP, min & max points for winner:1450-1450
-

Women

RankName ResultPointsWCup
1 Tove Alexandersson  SWE 75:55.0 1450 100
2 Helena Bergman  SWE 77:51.0 1412 80
3 Maja Alm  DEN 77:57.0 1410 60
10 Anastasia Rudnaya  RUS 78:23.0 1401 31
6 Emma Johansson  SWE 78:56.0 1390 40
16 Sofia Haajanen  FIN 79:01.0 1389 25
17 Ida Marie Naess Bjoergul  NOR 79:03.0 1388 24
12 Julia Gross  SUI 79:06.0 1387 29
9 Alva Olsson  SWE 79:16.0 1384 33
11 Merja Rantanen  FIN 79:34.0 1378 30
19 Tatyana Riabkina  RUS 79:45.0 1374 22
13 Saila Kinni  FIN 79:56.0 1371 28
7 Venla Harju  FIN 80:07.0 1367 37
15 Karolin Ohlsson  SWE 80:09.0 1366 26
8 Emily Kemp  CAN 80:48.0 1354 35
20 Elena Roos  SUI 80:55.0 1351 21
4 Natalia Gemperle  RUS 81:00.0 1350 50
5 Sabine Hauswirth  SUI 81:29.0 1340 45
14 Sari Anttonen  FIN 81:48.0 1334 27
18 Lina Strand  SWE 84:22.0 1283 23
24 Miia Niittynen  FIN 85:07.0 1268 17
22 Lilian Forsgren  SWE 85:30.0 1261 19
30 Yulia Novikova  RUS 86:03.0 1250 11
21 Ingjerd Myhre  NOR 86:07.0 1249 20
25 Natalia Efimova  RUS 86:09.0 1248 16
23 Ursula Kadan  AUT 86:22.0 1244 18
28 Sarina Jenzer  SUI 86:36.0 1239 13
44 Lisa Holer  SUI 86:43.0 1237
27 Josefin Tjernlund  SWE 86:49.0 1235 14
29 Galina Vinogradova  RUS 86:50.0 1235 12
41 Liis Johanson  EST 87:08.0 1229
31 Martina Ruch  SUI 87:14.0 1227 10
26 Silje Ekroll Jahren  NOR 87:32.0 1221 15
32 Amelie Chataing  FRA 88:10.0 1208 9
36 Paula Gross  SUI 89:12.0 1188 5
35 Fanni Gyurko  HUN 90:02.0 1171 6
33 Sara Hagstrom  SWE 90:04.0 1171 8
45 Hanna Mueller  SUI 90:52.0 1155
37 Vendula Horcickova  CZE 90:57.0 1153 4
34 Andrine Benjaminsen  NOR 90:58.0 1153 7
40 Jana Knapova  CZE 91:08.0 1150 1
38 Annika Rihma  EST 91:40.0 1139 3
43 Anna Serrallonga Arques  ESP 92:02.0 1132
42 Adela Indrakova  CZE 92:07.0 1130
46 Susen Loesch  GER 93:44.0 1098
49 Krystal Neumann  AUS 94:16.0 1088
48 Laura Ramstein  AUT 94:19.0 1087
51 Barbora Hruskova  CZE 96:07.0 1051
39 Hollie Orr  GBR 96:14.0 1049 2
47 Kirsi Nurmi  FIN 96:31.0 1043
53 Tereza Janosikova  CZE 96:31.0 1043
52 Gabija Razaityte  LTU 96:52.0 1037
50 Megan Carter Davies  GBR 98:35.0 1003
57 Olena Pitirimova  UKR 99:29.0 985
59 Anine Ahlsand  NOR 99:34.0 983
60 Kerstin Uiboupin  EST 100:07.0 972
55 Katerina Chroma  CZE 100:15.0 970
54 Amanda Falck Weber  DEN 100:17.0 969
66 Viktoriia Sukharevska  UKR 101:26.0 946
62 Caroline Gjotterup  DEN 102:39.0 922
56 Olga Sluta  UKR 103:21.0 909
63 Chloe Haberkorn  FRA 103:27.0 907
61 Irita Pukite  LAT 105:08.0 873
64 Magdalena Tuzilova  CZE 105:18.0 870
58 Lauriane Beauvisage  FRA 105:26.0 868
67 Anika Gassner  AUT 106:54.0 839
65 Carina Polzer  AUT 107:53.0 819
71 Margret Zimmermann  EST 110:20.0 771
68 Patricia Nieke  GER 110:36.0 766
73 Aislinn Prendergast  AUS 110:40.0 764
74 Anna Reinhardt  GER 111:16.0 752
72 Paula Starke  GER 111:34.0 746
70 Kateryna Dzema  UKR 111:43.0 744
69 Kate Morrison  NZL 112:00.0 738
75 Hinako Inage  JPN 141:10.0 162
76 Hau Wah Brenda Chan  HKG 148:52.0 10
77 Maika Moriya  JPN 151:24.0 10
Denisa Kosova  CZE NC
Laura Leiboma  LAT NC
Marika Teini  FIN NC
Nikoline Ekeberg Schjerve  NOR NC
Cecilie Friberg Klysner  DEN NC
Evely Kaasiku  EST NC
Catherine Taylor  GBR NC
Emma Johansson  NOR NC
Sze Wing Yee  HKG NC
Arntraut Goetsch  GER NC
Tessa Strain  GBR NC
Ka Ki Leung  HKG NC
Sandra Grosberga  LAT NC
Svetlana Mironova  RUS NC
Ka Man Leung  HKG NC
Christiane Troesse  GER NC
Marianne Haug  EST NC
Marianne Andersen  NOR NC
Isia Basset  FRA NC
Miri Thrane Oedum  DEN NC
Anja Arbter  AUT NC
Inga Dambe  LAT NC

Men

RankName ResultPointsWCup
1 Magne Daehli  NOR 86:52.0 1450 100
2 William Lind  SWE 87:08.0 1445 80
6 Johan Runesson  SWE 87:55.0 1432 40
5 Eskil Kinneberg  NOR 88:08.0 1428 45
4 Daniel Hubmann  SUI 88:14.0 1426 50
3 Emil Svensk  SWE 88:29.0 1422 60
11 Ruslan Glibov  UKR 89:44.0 1400 30
12 Olli Ojanaho  FIN 90:01.0 1395 29
7 Matthias Kyburz  SUI 90:08.0 1393 37
10 Oskar Sjoeberg  SWE 90:32.0 1386 31
8 Martin Regborn  SWE 90:46.0 1381 35
9 Albin Ridefelt  SWE 90:51.0 1380 33
14 Jan Sedivy  CZE 90:52.0 1380 27
13 Vojtech Kral  CZE 91:41.0 1365 28
18 Florian Schneider  SUI 91:45.0 1364 23
19 Otto Simosas  FIN 91:56.0 1361 22
16 Miika Kirmula  FIN 92:22.0 1353 25
28 Kenny Kivikas  EST 92:40.0 1348 13
17 Gernot Kerschbaumer  AUT 92:48.0 1346 24
24 Aleksi Niemi  FIN 93:30.0 1333 17
20 Gaute Hallan Steiwer  NOR 93:34.0 1332 21
23 Hakon Jarvis Westergard  NOR 93:54.0 1326 18
21 Timo Sild  EST 94:06.0 1323 20
15 Gustav Bergman  SWE 94:29.0 1316 26
25 Lucas Basset  FRA 94:47.0 1311 16
27 Jonas Egger  SUI 94:53.0 1309 14
29 Oystein Kvaal Osterbo  NOR 95:06.0 1305 12
33 Ulf Forseth Indgaard  NOR 95:06.0 1305 8
34 Denys Shcherbakov  UKR 95:18.0 1302 7
22 Jonas Leandersson  SWE 95:34.0 1297 19
32 Frederic Tranchand  FRA 95:51.0 1292 9
31 Pavel Kubat  CZE 95:57.0 1290 10
26 Florian Howald  SUI 96:16.0 1285 15
40 Matthias Reiner  AUT 96:27.0 1282 1
30 Jon Aukrust Osmoen  NOR 97:16.0 1267 11
38 Christoph Meier  SUI 97:20.0 1266 3
35 Einari Heinaro  FIN 97:41.0 1260 6
37 Elias Kuukka  FIN 97:50.0 1257 4
39 Dmitry Tsvetkov  RUS 97:52.0 1257 2
36 Martin Hubmann  SUI 97:57.0 1255 5
41 Valentin Novikov  RUS 99:53.0 1221
47 Alan Cherry  GBR 99:58.0 1220
42 Jan Petrzela  CZE 100:16.0 1215
46 Jonathan Crickmore  GBR 100:28.0 1211
55 Sander Vaher  EST 100:44.0 1206
44 Lauri Sild  EST 100:53.0 1204
48 Riccardo Rancan  SUI 101:17.0 1197
58 Jonas Hubacek  CZE 101:24.0 1195
54 Tomas Kubelka  CZE 101:30.0 1193
59 Marek Minar  CZE 102:05.0 1183
45 Peter Hodkinson  GBR 102:22.0 1178
43 Jo Forseth Indgaard  NOR 102:36.0 1174
51 Peter Bray  GBR 102:49.0 1170
49 Artem Panchenko  UKR 102:50.0 1169
57 Felix Spaeth  GER 103:20.0 1161
56 Kristo Heinmann  EST 104:09.0 1146
50 Nicolas Rio  FRA 104:40.0 1137
53 Andris Jubelis  LAT 104:41.0 1137
52 Dmitrii Nakonechnyi  RUS 105:40.0 1120
61 Bjarne Friedrichs  GER 108:06.0 1077
63 Quentin Rauturier  FRA 108:19.0 1073
62 Eduardo Gil Marcos  ESP 108:21.0 1073
64 Mathias Peter  AUT 108:55.0 1063
60 Bjoern Cederberg  DEN 109:24.0 1054
68 Loic Marty  FRA 112:34.0 998
67 Bryan RusselKeely  AUS 114:56.0 957
66 Nitsan Yasur  ISR 117:27.0 913
65 Magnus Dewett  DEN 119:35.0 875
70 Matthias Kretzschmar  GER 123:20.0 809
69 Adrien Delenne  FRA 123:55.0 799
71 Gregory Ahlswede  USA 126:30.0 754
72 Asaf Avner  ISR 137:39.0 558
73 Kin Wai Lee  HKG 155:20.0 247
74 Man Long Chow  HKG 202:11.0 10
Olli Markus Taivainen  FIN NC
Thierry Gueorgiou  FRA NC
Antonio Martinez Perez  ESP NC
Leonid Novikov  RUS NC
Tim Robertson  NZL NC
Tue Lassen  DEN NC
Matthias Groell  AUT NC
Robert Merl  AUT NC
Fredric Portin  FIN NC
Andrey Khramov  RUS NC
Desmond Franssen  BEL NC
Olav Lundanes  NOR NC
Chris Smithard  GBR NC
Ka Ching Lam  HKG NC
Ralph Street  GBR NC
Oleksandr Kratov  UKR NC
Milos Nykodym  CZE NC
Vincent Coupat  FRA NC
Kerrin Rattray  AUS NC
Pavlo Ushkvarok  UKR NC
Rudolfs Zernis  LAT NC